Čerpací stanice CNG

Navštivte naší plnicí CNG stanici v areálu Auto Podbabská

Akce:

o víkendu snižujeme cenu o 1 Kč za kg


Společnost Auto Podbabská v Praze se zařadila do seznamu dnes již 200 veřejných plnících stanic na stlačený zemní plyn (CNG) v České republice. Pro motoristy nabízíme provoz čerpací stanice CNG s dvěma výdejními stojany. Stojany nabízí klasický zákaznický standard jako při tankování benzinu či nafty.

Provozní doba: non-stop

Aktuální cena: 35,50 Kč/kg        Akce: o víkendu snižujeme cenu o 1 Kč za kg

Možnosti platby

 
Kreditní karta:Ano
CNG karta:Ano
Debetní karta:Ano
Koncovka NGV1:2x
Veřejná stanice:Ano

Definice

CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (compressed natural gas). Je to plyn, který je dostupný v plynovodné síti v Evropě a ČR a je využíván k výrobě tepelné a elektrické energie. Pro účely využití v dopravě se z hlediska koncentrace energie musí stlačit 200x pomocí vysokotlakých kompresorů. I po stlačení zůstává CNG v plynné formě.

CNG vs LPG

Častým dotazem veřejnosti je, jaký rozdíl je mezi LPG a CNG. Níže uvádíme základní charakteristiku obou paliv.

LPG (liquid petroleum gas - kapalný ropný plyn) je vedlejším produktem při těžbě a zpracování ropy. V nádržích vozidel je v kapalném skupenství, je těžší než vzduch, tedy při případném úniku nedojde k samovolnému odvětrání. Z tohoto důvodu je zakázán vjezd do podzemních garáží. Při jeho spalování jsou produkované emise výrazně nižší než u benzínu či nafty.

 

 

CNG / BioCNG (compressed natural gas - stlačený zemní plyn či biometan) je zemní plyn či biometan (zemní plyn vyrobený z obnovitelných zdrojů či odpadů) stlačený zpravidla na min 200 bar. V nádržích vozidel je v plynném skupenství, je lehčí než vzduch, tedy při případném úniku dojde k samovolnému odvětrání. Při jeho spalování jsou produkované emise výrazně nižší než u benzínu či nafty a jsou i o desítky procent nižší než u LPG.

 

Ekonomika

Řidičům vozidel na CNG je u čerpacích stanic do smíchu. Proč? CNG jako pohonné palivo je bezkonkurenčně nejvýhodnější a spoří při každém čerpání hotové peníze. Oproti naftě je možné uspořit cca 35%.

Legislativa

CNG jako palivo není žádná dočasná alternativa. Díky svým vlastnostem v oblasti nízkých emisí, svojí dostupnosti a praktickému využití byl zemní plyn a jeho obnovitelná verze - biometan vybrán EU jako preferovanou...

Životní prostředí

CNG jako palivo přesvědčuje z více důvodů. Jeden z nich je jistě cenová výhodnost. Neméně významný důvod je však vliv na životní prostředí.